TRYCHOLOGIA

NAUKA O PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI SKÓRY GŁOWY

SKUPIA SIĘ NA UTRZYMANIU ICH W ZDROWIU I PIĘKNYM WYGLĄDZIE. ZAJMUJE SIĘ CYKLEM ŻYCIA WŁOSA TJ. WZROSTEM, WYPADANIEM, SCHORZENIAMI TJ. ŁUPIEŻ, ŁOJOTOK, PRZESUSZANIE, PRZEDWCZESNE STARZENIE, ZMIANY W BUDOWIE I STRUKTURZE SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW.

Badanie trychologiczne – Badanie dotyczy skóry głowy, mieszków włosowych, cebulek, faz fizjologicznych wzrostu włosa tak by przy wykonaniu  trichogramu oraz trichoskopii móc pokazać i wyjaśnić pacjentowi co jest dobrym stanem skóry i włosów a co jest już jednostką chorobowo zmienioną. Jeśli pacjent posiada aktualne wyniki badań, interpretujemy je i podpowiadamy kierunek i możliwości leczenia. Istotne badania to poziom hormonów, badanie tarczycy, morfologia itp. Jeśli sytuacja tego wymaga, badanie jest prowadzone przy konsultacji kilku specjalistów i sugerujemy konsultacje z dermatologiem, dietetykiem, endokrynologiem czy psychologiem.
Przeprowadzamy szczegółowy wywiad z pacjentem, który wspiera właściwą diagnozę i ukierunkowuje dalszy plan działania i leczenia. Leczenie dobieramy tak, aby było w 100% skuteczne  by pacjent  mógł obserwować skuteczne działania w oparciu o preparaty trychologiczne, organiczne, zdrowe dla organizmu i jego właściwego funkcjonowania.
POMOC W ZAKRESIE TRYCHOLOGII OBEJMUJE

W pierwszej kolejności stawiam diagnozę. Przeprowadzam badania i konsultacje do momentu, w którym jestem pewna co do przyczyny wypadania włosów. Wtedy dopiero zalecam adekwatne do problemu leczenie.

W wielu przypadkach stosuję związki organiczne oraz preparaty o najwyższym dopuszczalnym stężeniu substancji aktywnych. Posiadam wszystkie skuteczne preparaty zatrzymujące wypadanie włosów.

Kuracje dobierane są w zależności od płci, wieku, powodu wypadania włosów. W wielu przypadkach przygotowuję preparaty, a nawet całe kuracje skierowane dokładnie do danego pacjenta. Dostarczone kompleksowe leczenie w pełni zatrzymuje wypadanie włosów. Po zatrzymaniu wypadania stymulujemy szybszy i pełny odrost utraconych włosów. Liczy się każdy włos i zarazem każdy dzień. Im szybsza i właściwsza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo odzyskania wszystkich utraconych włosów.

Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często doprowadzić do większego problemu. Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów. Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.

Jest bardzo wiele rodzajów tej choroby, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Jedną z jej najpopularniejszych odmian jest łysienie plackowate. Objawia się ono poprzez miejscowe wypadanie włosów, w efekcie czego na głowie pojawiają się pozbawione ich plamy. Choroba najczęściej dotyka osoby młode, a jej zaawansowane stadium może prowadzić do całkowitej utraty owłosienia.

Leczenie zaczynam od doboru optymalnych środków. Każdy rodzaj choroby ma swoją przyczynę. W wielu przypadkach są to geny, hormony, choroby, antybiotyki, stres, brak minerałów, substancji odżywczych, witamin, łojotok, łupież, łuszczyca itp. Najważniejsza jest diagnoza. Po pewnej diagnozie, w której często bierze udział wielu specjalistów, jak trycholog, endokrynolog, ginekolog, dietetyk, przechodzimy do terapii.

Posiadam wszystkie półprodukty, gotowe produkty, kuracje niezbędne do leczenia wszystkich rodzajów łysienia.

Odpowiednio dobrana kuracja pozwala zatrzymać chorobę i sprawia, że włosy zaczynają odrastać i zostają przywrócone do naturalnego stanu, tak jakby choroba w ogóle nie miała miejsca.

Szybkość i odpowiedni typ reakcji zwiększa prawdopodobieństwo odzyskania włosów. Dlatego liczy się każdy dzień.

W przypadku utraty włosów należy reagować szybko w celu wyeliminowania przyczyny, by zahamować proces dalszego wypadania. Trzeba więc niezwłocznie zastosować odpowiednie środki i zabiegi umożliwiające jak najszybszy odrost utraconych włosów. Stymulowanie szybszego odrostu włosów jest niezbędne w celu odzyskania jak największej ilości wcześniej utraconych włosów. Zabiegami i środkami pobudzimy obumierające mieszki włosowe, które znowu będą wytwarzać nowe włosy.

Dobieram najbardziej optymalne dla problemu środki. Liczy się każdy włos i zarazem każdy dzień. Im szybsza i właściwsza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo odzyskania wszystkich utraconych włosów.

Łojotok w ostatnich latach stał się bardzo popularnym schorzeniem. Główna przyczyna to geny i hormony, jednak w ostatnim czasie możemy uznać łojotok jako chorobę cywilizacyjną. Podstawową przyczyna łojotoku staje się stres z życia codziennego, jak i środowisko, w którym żyjemy czy żywność, którą na co dzień spożywamy.

Leczenie trychologiczne łojotoku w dużej mierze odbywa się objawowo. Z punktu widzenia trychologii eliminujemy łojotok, pomimo tego że organizm ma tendencje do wytwarzania go w nadmiarze. W pierwszej kolejności weryfikujemy jak duży jest nadmiar sebum/łoju u pacjenta i na co ten nadmiar ma wpływ.

W 70% łojotok ma podstawowy wpływ na wypadanie włosów, wręcz powoduje on wypadanie w bardzo ekstremalnym stopniu. Włosy potrafią wypadać garściami. Dlatego kupno preparatu przeciw wypadaniu na własna rękę nie rozwiąże tej sytuacji. Przy łojotoku następuje czopowanie się mieszków włosowych, przez to następuje brak dostępu krwi do cebulki i mieszka, a także mechaniczne wypychanie zdrowego włosa.

Moje leczenie polega na stosowaniu silnych preparatów enzymatycznych, zabiegów, które wnikają do podłoża mieszka, rozpuszczają nadmiar sebum i niepotrzebne substancje czy mikroorganizmy, wyciągając wszystko na zewnątrz, co już przy pierwszym zastosowaniu powoduje, że włosy zaczynają żyć, a skóra głowy przestaje być tłusta. Równolegle w miejscu mieszków regulujemy gruczoły łojowe w celu spowodowania spowolnienia produkcji sebum w nadmiarze. W ciągu 1. miesiąca sytuacja jest opanowana na wiele lat lub nawet na całe życie, a po 1,5 miesiąca włosy, które wypadły z powodu łojotoku, odrastają w 100%.

Łupież ciężki bardzo często ma podłoże psychologiczne, takie jak stres czy inne traumatyczne przeżycia.

Nie leczymy łupieżu szamponami. Szampony ogólnie dostępne na rynku mają bardzo silne składniki chemiczne nieakceptowane przez organizm. Przy ich zastosowaniu łupież czasem znika, jednak na bardzo krótki czas, a chemia zawarta w szamponie, który stosujemy na co dzień, niszczy strukturę włosa, którą ciężko później odbudować.

Łupież leczymy po jego dokładnej diagnozie. Przeprowadzam szczegółowy wywiad, w którym zadaję wiele pytań. Łupież może być tłusty, suchy, ale istnieją także inne odmiany kosmetyczne, których wykryciu pomaga właśnie wywiad. Kiedy znam całą historię pacjenta, przechodzę do leczenia odpowiednio dobranymi preparatami leczniczymi, organicznymi o najwyższym dopuszczalnym stężeniu substancji czynnej.

Zastosowane środki zazwyczaj eliminują łupież na zawsze po 3 użyciach. Profilaktycznie kontynuujemy kurację do miesiąca. Dodatkowo jesteśmy pewni, że nie uszkadzamy struktury włosa pacjenta.

Włosy przetłuszczają się z powodu łojotoku, czyli tendencji gruczołów łojowych do produkcji nadmiaru łoju/sebum. Wyeliminowanie łojotoku eliminuje przetłuszczanie się włosów.

W pierwszej kolejności weryfikuję, jak duży jest nadmiar sebum/łoju u pacjenta i jak duży ma wpływ na przetłuszczanie się włosów. W 70% łojotok ma podstawowy wpływ na wypadanie włosów, wręcz powoduje to wypadanie w bardzo ekstremalnym stopniu. Włosy potrafią wypadać garściami. Dlatego kupno preparaty przeciw wypadaniu włosów na własna rękę nie rozwiąże tej sytuacji.

Przy łojotoku następuje czopowanie się mieszków włosowych, przez to następuje brak dostępu krwi do cebulki i mieszka, a także mechaniczne wypychanie zdrowego włosa. Na powierzchni skóry głowy łój roznosi się po włosach, przetłuszczając je. Powoduje on nieświeży zapach włosów oraz to, że świecą się, stwarzając wrażenie bardzo nieestetyczne, często ujawniając prześwity na głowie.

Moje leczenie polega na stosowaniu silnych preparatów enzymatycznych, zabiegów, które wnikają do podłoża mieszka, rozpuszczają nadmiar sebum i niepotrzebne substancje czy mikroorganizmy i wyciągają wszystko na zewnątrz, co już przy pierwszym zastosowaniu powoduje, że włosy odżywają. Równolegle w miejscu mieszków regulujemy gruczoły łojowe w celu spowodowania spowolnienia produkcji sebum w nadmiarze.

W ciągu 1. miesiąca sytuacja jest opanowana na wiele lat lub nawet na całe życie, włosy przestają się przetłuszczać, lśnią, błyszczą się.

Głównym objawem łojotokowego zapalenia skóry jest pojawienie się na jej powierzchni rumieniowatych, łuszczących ognisk. Schorzeniu towarzyszy często przetłuszczanie, świąd skóry, nieprzyjemny zapach, wypryski. Najczęściej choroba dotyczy głowy i zwana jest także ciemieniuchą (u dzieci). U dorosłych spowodowana jest nadprodukcją oraz zaczopowaniem gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Często prowadzi do stanu zapalnego, a nieleczona do wypadania włosów.

Choroba może być mylona z innymi schorzeniami, dlatego ważne jest postawienie właściwej diagnozy – że to, z czym mamy do czynienia, to właśnie łojotokowe zapalenie skóry. Leczenie każdego schorzenia przebiega bowiem inaczej i dobór odpowiedniego pozwala osiągnąć 100-procentowy skutek i powrócić do stanu sprzed choroby. Po pewnej diagnozie przechodzimy do leczenia. Prawidłowa metodyka oraz preparaty bazujące na naturalnych, niewywołujących sutków ubocznych substancjach równoważą gruczoły przy produkcji łoju. Aby preparat seboregulujący mógł dotrzeć do gruczołu łojowego, stosuję złuszczanie specjalnymi peelingami umożliwiającymi absorbcję preparatu leczniczego. Peelingi rozpulchniają zalegającą na skórze warstwę łoju, dzięki czemu późniejsze złuszczanie nie wywołuje podrażnień, a wręcz ją zmiękcza dzięki zawartości hydrolizatu keratyny. Preparaty później stosowane eliminują stany zapalne, aby przywrócić gładkość skórze, która zostaje pozbawiona zaczerwień i wyprysków. Zabiegi i intensywne kuracje eliminują objawy w ciągu kilku tygodni. Leczenie peelingami, szamponami, kremami i płynami jest główną metodą leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy. Peelingi bazować powinny na enzymach, kwasach salicylowych i owocowych. Szampony należy stosować naprzemiennie – zapobiega to przyzwyczajeniu się skóry do danego składnika czyszczącego; najlepiej zmieniać szampon co pół miesiąca (stosować 2 szampony naprzemiennie). Do wyregulowania flory bakteryjnej i osuszenia skóry służą antyseptyczne i antybakteryjne płyny, nie obciążają skóry, ale mocno ją odświeżają. Skóra łojotokowa charakteryzuje się szybką reakcją na środki aktywne, niestety też szybko się do nich przyzwyczaja. Aby uniknąć wyhamowanej reakcji, środki należy stosować naprzemiennie i po osiągnięciu optymalnego efektu zmniejszyć częstotliwość ich stosowania.

Styl życia i domowe środki zmniejszające objawy łojotokowego zapalenia skóry:

  • Regularnie myj skórę i dokładnie spłukuj szampon, unikaj bardzo chemicznych środków czyszczących.
  • Unikaj produktów zawierających alkohol. Mogą one powodować nasilenie łojotokowego zapalenia skóry.
  • Jeśli masz brodę lub wąsy, wskazane w leczeniu będzie się ich pozbycie. Łojotokowe zapalenie skóry może być silniejsze na owłosionej skórze twarzy. Jeśli tak jest w Twoim przypadku – golenie może złagodzić objawy.
  • Unikaj drapania. Drapanie może zwiększyć podrażnienie i ryzyko infekcji. Zastosuj krem lub balsam, aby złagodzić swędzenie.
  • Jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę, skórę głowy dziecka myj nawet raz dziennie. Kiedy szampon jest na skórze, wykonaj delikatny masaż szczoteczką z delikatnym włosiem. Warstwa stopniowo się złuszczy, a skóra pozostanie czysta i świeża.

Prawidłowe rozpoznanie i szybka reakcja gwarantują przywrócenie komfortu i dobrego wyglądu.

Choroba ta objawia się zaczerwienionymi, samorzutnie odpadającymi wykwitami na skórze. Łuszczyca skóry głowy może mieć podłoże genetyczne, bardzo często jest wynikiem osłabienia układu odpornościowego pod wpływem życiowej traumy czy przewlekłego stresu. Należy do grupy chorób przewlekłych. Bywają okresy, gdy objawy są znacznie łagodniejsze, często jednak przechodzą do remisji i choroba znacznie się zaostrza.

Leczenie łuszczycy ma na celu:

  • Przerwanie cyklu, który powoduje zwiększone wytwarzania komórek skóry, zmniejszając w ten sposób stan zapalny i nagromadzanie zrogowaciałej warstwy.
  • Usunięcie łuski i wygładzenie skóry, co jest szczególnie istotne w terapiach miejscowych.
  • Istotnym elementem kuracji jest złuszczanie ognisk chorobowych specjalnie przystosowanymi do tego peelingami. W przypadkach bardzo intensywnych stadiów choroby – grubych, twardych skupisk łusek, miejsca te należy zmiękczyć specjalnymi olejkami rozpulchniającymi. Stosowane później peelingi złuszczają i usuwają nadmiar zalegającej łuski. Preparaty te bazują najczęściej na kwasie salicylowym, wygładzając skórę. Zawartość odpowiednich granulek gwarantuje złuszczanie bez podrażniania delikatnej skóry. Zalecane peelingi zwiększają wchłanianie później stosowanych leków domiejscowych. Warto dodać, że świeża skóra oraz estetyczny wygląd wpływają na pozytywne samopoczucie, zwiększając tym efektywność stosowanych kuracji.
  • Kurację ściśle uzależniam od zaawansowania choroby. Stosuję odpowiednie substancje, często w ich największym dopuszczalnym stężeniu w celu wyeliminowania objawów chorobowych na długi czas, kilka lat lub resztę życia.
  • Styl życia i działania łagodzące objawy łuszczycy:
  • Systematyczna higiena i pielęgnacja – jeśli to konieczne głowę należy myć nawet codziennie.
  • Ekspozycja skóry na niewielkie ilości światła słonecznego. Kontrolowana ilość światła słonecznego może znacznie poprawić stan skóry.
  • Stosowanie kąpieli solankowych
  • Unikanie w diecie alkoholu, słodyczy, ostrych przypraw

Stosuję głębokie oczyszczanie skóry głowy, która jest zanieczyszczona codzienną stylizacją włosów, brudem, kurzem, łojem, osadem. Szampon i codzienne mycie nie wystarczy, żeby mieć piękne zadbane, lśniące, gęste włosy. Co jakiś czas należy wykonać głębokie oczyszczanie skóry głowy tak, żeby wniknąć do najgłębszej części mieszka włosowego i unormować gospodarkę, aby była zbliżona jak najbardziej do zdrowej, naturalnej.

Co nam to daje? Bardzo dużo. Mianowicie przeprowadzony zabiegi oczyszcza skórę głowy ze wszystkich nienaturalnych i niepotrzebnych substancji. Wnikam mocno w mieszki włosowe i usuwam nadmiar sebum, kurz, brud i inne substancje, których szampon nie jest w stanie rozpuścić i zmyć. Dzięki takiemu oczyszczaniu pozwalamy włosom żyć w lepszych warunkach, co ma wpływ na ich grubość, kolor, a także na gęstość włosów, czyli większą ich ilość na głowie.

Z jednego mieszka zacznie wyrastać więcej włosów np. 2 lub 3. Mieszki, które były bliskie zasklepienia, odżyją i wyprodukują zdrowy włos. Każdego dnia będzie wypadać mniej włosów.

W moim gabinecie wykonuję odbudowę struktury włosa. Do takiej odbudowy kwalifikują się włosy suche, łamliwe, zniszczone codziennymi eksperymentami, stylizacją. Włosy cienkie i źle wyglądające cierpią na brak keratyny. Odbudowa stosowana u mnie polega na zabiegach z keratyny, które pogrubią i nawilżą włosy tak, że staną się grube i lśniące.

Przed zabiegami odbudowującymi wykonuję zabiegi oczyszczające skórę głowy, w ten sposób keratyna staje się łatwiej przyswajalna. Dzięki temu otrzymujemy także podwójny efekt.

Keratyna jest podstawowym budulcem włosa, jednak nie tylko łodygę trzeba odbudować, ale również mieszek, cebulkę, wyregulować gruczoły i oczyścić dostęp krążenia do mieszka i cebulki.

Specialists

Consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation.

Urszula Dawid

Trycholog, kosmetolog